Co to jest hosting SEO i jakie ma znaczenie?

Posiadając stronę internetową należy wykupić do niej hosting. W uproszczeniu hosting jest usługą, dzięki której nasza strona działa w sposób nieprzerwany i ciągły. Usługodawca zapewniający usługę hostingu zapewnia przestrzeń dyskową, na której będą przechowywane nasze dane, tworzące naszą stronę internetową. Im mamy większe wymagania – strona posiada bogatą grafikę, formularze, zakładki czy filmiki, tym musimy się postarać o lepszą i skuteczniejszą usługę hostingową. W dzisiejszych czasach nie ma nic bardziej irytującego jak długo otwierająca się czy wręcz „wysypująca się” strona internetowa. Specjaliści SEO bardzo często zamieniają zwykły hosting na usługę SEO hostingu. Taka usługa znacznie ułatwia optymalizację i pozycjonowanie stron internetowych.

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Co to jest hosting SEO?

Zacznijmy od tego co to jest hosting SEO, a mianowicie stanowi on jeden z rodzajów usługi hostingu dla stron internetowych. Z SEO hostingu przeważnie korzystają specjaliści SEO oraz agencje zajmujące się pozycjonowaniem stron www. Korzystanie z SEO hostingu ma pomóc w optymalizacji i pozycjonowaniu stron internetowych w wynikach wyszukiwania.

Co więc odróżnia SEO hosting od zwykłego hostingu? Przede wszystkim usługodawca dla webmasterów udostępnia nawet kilkaset adresów IP, za pośrednictwem których możliwe staje się postawienie kilku stron internetowych, które będą składały się na pozycjonerską bazę.

Wybór SEO hostingu – na co trzeba zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o wyborze hostingu SEO zamiast zwykłego hostingu musimy zadać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego hostingu nie jest rzeczą prostą. Decyzję powinniśmy podzielić na dwa etapy.

W pierwszym etapie konieczne staje się określenie parametrów hostingu, które w największym stopniu będą spełniały nasze oczekiwania. Tworząc listę parametrów należy przemyśleć, jakie są twoje obecnie, ale jakie mogą być przyszłe potrzeby. Dzięki temu podejmiesz decyzję, która będzie dla ciebie korzystna na przykład ze względów kosztowych.

Natomiast w drugim etapie należy wybrać firmę hostingową, zapewniającą najwyższą jakość usług SEO hostingu. W tym celu należy przeprowadzić porządny reseach w internecie.

Określanie parametrów hostingu SEO

W zależności od twojej wiedzy, ten etap zajmie ci więcej lub mniej czasu. Jeśli w ogóle nie orientujesz się w temacie parametrów, jakimi charakteryzują się hostingi, powinieneś poszukać w sieci podstawowych informacji o tym zagadnieniu, bądź udać się do profesjonalisty, która wyjaśni twoje wszystkie wątpliwości.

seo hosting

Upraszczając sprawę, masz do wyboru trzy rodzaje hostingów. Zdecydowanie się na któryś z nich spowoduje, że w zupełnie inny sposób będzie świadczona dla ciebie usługa hostingu SEO. Wśród podstawowych usług hostingowych wyróżnia się:

  • serwer dedykowany – cały serwer jest przeznaczony tylko dla ciebie. Takie rozwiązanie pozwala ci w pełni kontrolować dzierżawiony serwer. Masz możliwość wyboru np. systemu operacyjnego. Serwery dedykowane charakteryzują się niską awaryjnością, ale jest to rozwiązanie dość drogie.
  • wirtualny serwer prywatny (VPS) – jesteś użytkownikiem części serwera fizycznego, który oznaczany jest mianem serwera wirtualnego; pozostałe części serwera fizycznego wykorzystują inni klienci. Takie serwery dają możliwość wprowadzania własnych ustawień, przy relatywnym zmniejszeniu kosztu dzierżawy serwera.
  • serwer współdzielony – wykupujesz miejsce na serwerze, na którym utrzymywane są strony innych klientów. To rozwiązanie polecane jest dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność w internecie – jest ono najtańsze, ale i najbardziej ubogie w możliwość wprowadzania indywidualnych ustawień.

Wybierając hosting warto zwrócić uwagę na pojęcia, które są charakterystyczne dla tej usługi, a mianowicie adres IP, lokalizacja serwera oraz czas bezawaryjnej pracy.

Poszukiwanie idealnego dostawy SEO hostingu

Zanim zdecydujesz się na firmę, która dostarczy usługi SEO hostingu, zrób w sieci gruntowne rozpoznanie. Poszukaj recenzji oraz rankingów przedstawiających poszczególnych usługodawców. Zawsze sprawdzaj opinie z różnych stron internetowych i miej na uwadze, że komentarze mogą być „sfałszowane”. Jednak powtarzające się opinie opublikowane w różnych serwisach pozwolą ci zweryfikować prawdziwość recenzji.

Zwróć szczególną uwagę na informacje odnoszące się do problemów z bezpieczeństwem. Jeśli usługodawca nie zapewnia odpowiednich zabezpieczeń dla swoich serwerów, to łatwo mogą się one stać celem ataków hakerów. A uzyskanie dostępu do serwera oznacza także uzyskanie dostępu do stron, które będą na nich „zlokalizowane”.

Internauci bardzo często wypowiadają się także o jakości supportu hostingu SEO. Wybierz taką firmę, która zapewni ci największe wsparcie 24 h  przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu twoja strona będzie stale dostępna dla użytkowników, którzy będą mogli z niej swobodnie korzystać.

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Szymon Owedyk pisze:

    Do takiego dobrego hostingu i ja się przekonuję. Dlatego zawsze staram się posprawdzać wszelkie parametry i wtedy ocenić czy warto :)

  2. Arek pisze:

    Szukam hostingu od jakiegoś czasu i zastanawiam się nad współdzielonym, tylko boje się, że przy banie adresu IP moje zaindeksowane strony wylecą z wyszukiwarki. Wtedy cała praca na budowę zaplecza pójdzie na marne. Czy może moje obawy nie są słuszne i dostawcy hostingu zmieniają IP w przypadku bana?

    • Agata Strzębska pisze:

      Panie Arku,

      Zależy od dostawcy hostingu – pewnie da się wynegocjować zmianę IP, ale po fakcie (czyt. po „banie”) to już i tak nic nie zmienia. Bana w Google dostaje się za „kiepską” stronę a nie za adres IP. Google znajdując spamowy serwis może sprawdzić czy nie ma na tym samym adresie IP więcej spamu – jeśli znajdzie to również może nałożyć karę, jeśli na tym samym adresie będą dobre strony, to nic z nimi nie zrobi. Dywersyfikacje adresów IP stosuje się właśnie po to żeby Google znajdując jedną naszą „szemraną” stronę nie dotarło jak po sznurku do reszty zaplecza.

  3. Marek pisze:

    Zmiana hostingu na lepszy czasami wiąże się z poprawą pozycji, ponieważ poza opisanymi już czasem ładowania się strony oraz przerwami w dostępie do strony, Google bierze również pod uwagę „sąsiedztwo”, czyli inne strony znajdujące się na tym serwerze. Jeśli mamy serwer dedykowany to nie ma tego problemu, ale w przypadku współdzielonych już tak. Ale do sedna wybierając hosting warto się kierować kilkoma ważnymi parametrami o których mowie na blogu http://zarabiajbezliku.pl/hosting-baza-wiedzy/. Zapraszam.

  4. Aleksandra Figiel EACTIVE pisze:

    Zmiana nie powinna mieć większego wpływu na pozycje, chyba, że obecny serwer jest np. niestabilny i Google Bot nie zawsze ma do niego dostęp. Jeśli wszystko na serwerze działa dobrze to zmiana nie ma większego sensu pod kątem pozycji.

  5. Jakub pisze:

    @Tomek
    Bez sensu jest zakup serwera VPS czy dedykowanego jeżeli sa to frazy lokalne i masz wysokie pozycje. Postaraj się poprawić kontent, zdobyć linki czy coś, ale nie kupuj VPS bo koszty są zbyt wysokie.
    Jeżeli zaczniesz atakować frazy ogólnopolskie lub globalne i to kilkoma witrynami to można, ale jeżeli wybijasz się na rynku lokalnym to bez sensu.
    Lepiej zainwestuj tą różnicę w domeny i zrób jakieś strony którymi będziesz pchał swoje main domains w górę.

  6. Tomasz pisze:

    Witam,
    miły dla oka artykuł, ale dalej nie wiem czy lepszym wyjściem będzie hosting vps czy współdzielny jeżeli chodzi o stronę firmową nie nastawioną na jakiś „obromny” ruch, ani frazy krajowe, a wyłącznie lokalne.
    Czy warto w takim wypadku inwestować w VPS, jeżeli nasza witryna „buja się” między 3 a 10 pozycją, aby podbić ją „stabilnie” na „jedynkę” czy raczej nie wpłynie to, aż tak znacząco?